Studieresa till Danmark – inspiration för ökad biologisk mångfald

Mellan 27-28 augusti deltog Jenny Jochnick från Agroväst på Jordbruksverkets Mångfald på slätten-resa för rådgivare till Danmark.

Det första studiebesöket gjordes på Ryegaard Gods i Kirke Såby, där man hade gjort insatser som gynnar olika arter, bland annat blomsterremsor i åkerlandskapet.

Henrik Wejding från Dansk Ornitologisk Förening berättade om fågelarternas kraftiga tillbakagång i jordbrukslandskapet. Under besöket visades åtgärder som gjorts på åkermarken för att gynna tofsvipor och lärkor. Efter besöket på Ryegard gick resan vidare till Själlands udde för att därifrån ta färja över till Århus och besöka Odder.

Chefskonsulent Simon Bjorholm tog emot resesällskapet och visade upp några av sina olika våtmarksprojekt som gjorts på gården, och vars syften var kopplade till klimatåtgärder. Efter besöket skedde inkvartering på Fuglöcenteret i Mols.

Nästa dag tog resan avstamp mot Jagtens Hus, Danmarks Jaegerforbund i Rönde. I Rönde demonstrerades olika åtgärder som gynnar fältvilt, bland annat lähäckar. Jaegarförbundets representant lärde ut hur man planerar, anlägger och sköter om lähäckar. Dagen avslutades med en föreläsning om ”Den gröne trepart” av Tobias Sandfeld Jensen, specialkonsulent från Seges. ”Den gröne trepart” är Danmarks plan för en grön omställning som godkänts av EU-kommissionen. Planen innebär att delar av landets jordbruksmark ska omvandlas till skog, våtmarker och andra naturtyper.

Insikter från resan enligt Jenny Jochnick

  • Låta naturen ha sin gång genom att låta naturliga arter etablera sig självmant. Alltså helst inte så in arter som inte finns naturligt i vår svenska flora.
  • Många av våra ogräsväxter som vi vill bekämpa är riktiga nyttoväxter för humlor, bin, fjärilar och fåglar mfl. T ex åkertistel som blommar, är en fantastisk födokälla för pollinerare. När den väl har blommat över vill fåglarna gärna ta över och äta dess fröer.
  • Likaså när man planerar för en lähäck, ska man välja arter som redan finns området. Detta sätt är bäst för att lyckas med sin lähäck.
  • Många fågelarter har kraftigt reducerats i åkerlandskapet.  För att gynna bland annat tofsvipor och lärkor, kan man lämna oinsådda och sprutfria rutor på olika platser mitt i åkerfältet.
  • En god gärning för att gynna arter i jordbrukslandskapet, är att låta naturen ha sin gång, genom att låta småvatten och vattenpussar ansamla sig naturligt i svackor. Det skadar heller inte att hjälpa naturen lite på traven med att själv tillskapa småvatten.
Jenny Jochnick, projektledare | Agroväst

Programnyheter

Nyhetsarkiv

© 2017 - 
2025
 Agroväst. All rights reserved.
Hemsidan är skapad av AlizonWeb AB.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram