Från idé till innovation – möt lösningarna på Elmia Lantbruk

Hur tar man en idé från tidigt innovationsarbete till en lösning som kan göra konkret nytta i lantbruket? På Elmia Lantbruk finns flera företag på plats som har utvecklat sina innovationer vidare med stöd från innovationshubben SmartAgri och därefter genom samverkansprojekt tillsammans med Agroväst.

Elmia Lantbruk 2024. Foto: Agroväst

Under Elmia Lantbruk vill vi särskilt tipsa om tre företag som visar sina lösningar på mässan.

Uppkopplad betesdrift – Acerni Technology

Acerni Technology har utvecklat en digital lösning för den uppkopplade betesdriften. Innovationen har tagits vidare genom SmartAgri och i fortsatt utveckling tillsammans med Agroväst.

Träffa Acerni Technology i monter LS03:17.

Ny teknik för grisproduktionen – SmartAgritech Solutions

SmartAgritech Solutions utvecklar innovativa tekniska lösningar för grisproduktion.
Optical Scale Automatic Marker – Automatisk färgmarkeringssystem för identifiering och sortering av grisar och den lanserade produkten Pigxcel- automatisk vägning av gris med kamerateknik och AI

SASSAB finns på Innovationsarenan i Lobby Nord.

NORMAN Autonom inomhusrobot – Flexible Intelligent Vehicle

Flexible Intelligent Vehicle, FLIVAB, utvecklar en elektrisk redskapsbärare för lantbruket. Lösningen har vuxit fram genom innovationsarbete och samverkan med målet att bidra till ett mer flexibelt och elektrifierat lantbruk.

FLIVAB finns på Innovationsarenan i Lobby Nord.

Fler innovationer att hålla utkik efter

På mässan finns även fler företag vars innovationer har fått stöd genom SmartAgri och Agroväst.

  • Ranaverken visar sitt arbete med flödesmätning av gödsel och finns i egen företagsmonter.
  • Skandia Elevator visar Grain Cloud och finns också i egen företagsmonter.

SmartAgri spanar efter nästa steg inom lantbruksteknik

Teamet från SmartAgri finns på plats under Elmia Lantbruk för att omvärldsbevaka, träffa företag och fånga upp ny teknik, nya lösningar, innovationer och aktuella trender inom framför allt digitalisering och lantbruksteknik.

Vilka lösningar är på väg framåt? Vilka behov försöker branschen lösa just nu? Och vilka teknikområden kommer vi att få se mer av framöver?

Inom kort delar vi våra viktigaste spaningar och insikter från Elmia Lantbruk – håll utkik!


Programnyheter

Nyhetsarkiv

© 2017 - 
2026
 Agroväst. All rights reserved.
Hemsidan är skapad av AlizonWeb AB.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram