Två unga företagare, max 35 år, vinner Unga Dalslandspriset 2025 för framgångsrikt företagande i Dalsland! Priset är 25 000 kr per pristagare. I juryn ingår förutom LF, VGR och Fyrbodal även representanter från Agroväst, eDIT och Dalslands Folkhögskola och konceptet utgår från den modell som tidigare använts för Västra Götalandsregionens unga landsbygdspris.
Alla kan nominera någon mellan 17 april - 25 maj, prisutdelning sker i sommar.
Det är unga företagare som kommer att bära upp framtidens Dalsland. Det lokala entreprenörskapet skapar positiva ringar på vattnet för livskraftiga bygder och ett levande landskap. Därför vill vi lyfta fram framgångsrika unga företagare som redan är viktiga för sin bygd och som framöver kommer att vara avgörande för utvecklingen av Dalsland.
Hösten 2024 vann företagarna Jimmie Karlsson och Patrik Pettersson Unga Dalslandsprisets första omgång. Priset fick stort genomslag i landskapet. Startfältet var starkt och konkurrensen hård.
Utlysningen skapade ett stort engagemang och många företagsamma ringar på vattnet. Nu utlyser ”Det goda livet i Dalsland” 2025 års pris för utdelning redan i sommar. Nomineringstid 17 april – 25 maj.
Det är unga företagare som kommer att bära upp framtidens Dalsland. Det lokala entreprenörskapet skapar livskraftiga bygder och bidrar till ett levande landskap. Unga företagare bidrar med nya idéer och verksamheter. Därför vill vi lyfta fram framgångsrika unga företagare som redan är viktiga för sin bygd och avgörande för utvecklingen av Dalsland.
Inom satsningen Det goda livet i Dalsland utlyses nu ”Unga Dalslandspriset” med Fyrbodals kommunalförbund som projektägare och LF Älvsborg och Västra Götalandsregionen, Miljö- och regionutvecklingsnämnden som medaktörer och finansiärer.
– Som ett lokalt och kundägt företag är det viktigt att hela vårt område lever och frodas. De unga entreprenörerna och företagandet är en oerhört viktig pusselbit för en levande landsbygd och det känns fantastiskt att vi med det här priset får vara med och lyfta goda exempel i Dalsland, säger Anna Vidarsson från LF Älvsborg.
-Det är enastående att få se unga företagare som bryter ny mark, skapar utveckling i sitt närområde och gör framtiden ljus för sig själv och andra, säger Thomas Forslin processledare för Det goda livet i Dalsland.
- Vi är stolta över att kunna stödja unga företagare i Dalsland genom Unga Dalslandspriset. Dessa unga entreprenörer är nyckeln till regionens framtida tillväxt och utveckling.
Genom att uppmärksamma och belöna deras insatser hoppas vi kunna inspirera fler att följa i deras fotspår och bidra till ett livskraftigt och dynamiskt näringsliv i Dalsland, säger Helena Starfelt, näringslivschef i VGR..
I juryn ingår även representanter från Agroväst, eDIT och Dalslands Folkhögskola. Nomineringstiden är satt till 17 april - 25 maj och prisen delas ut senast i augusti. Priset kompletterar andra lokala priser som brukar delas ut kommunvis till unga företagare.
Thomas Forslin, processledare Det goda livet i Dalsland.
Telefon: 0732-416146
E-post: thomas.forslin@fyrbodal.se
Hemsida och nomineringar:
www.fyrbodal.se/ungadalslandspriset